Předmanželská smlouva sice není v právním světě nic nového, ale v posledním době si získává stále větší oblibu mezi páry. Co přesně tedy tato dohoda zahrnuje, pro koho je vhodná a je možné ji uzavřít i po sňatku? To se dozvíte níže.
Co je předmanželská smlouva?
I když termín „předmanželská smlouva“ není přímo použit v občanském zákoníku, zákony se věnují právnímu rámci této dohody. Jedná se o dohodu mezi současnými nebo budoucími manželi o správě majetku po sňatku. Konkrétně stanovuje, jakým způsobem bude majetek manželů spravován v budoucnosti.
Předmanželská smlouva není určena pouze pro páry s rozsáhlým majetkem. Je to užitečné a praktické řešení, které může ochránit majetek každého z manželů, a proto lze takovou smlouvu doporučit téměř všem. Úpravu majetkových poměrů je možné provést před uzavřením manželství, proto se běžně nazývá předmanželská smlouva. Není to ale nutné a úpravu jmění lze provést i během trvání manželství. Tak jako tak, smlouva nabývá na účinnosti až dnem uzavření manželství.
I když předmanželská smlouva není uzavřena, existují výjimky, které do společného jmění manželů (SJM) nepatří a určuje je přímo zákon. Ty zahrnují majetek pro osobní potřebu, jako jsou šperky nebo oblečení a majetek z dědictví nebo darů, které byly určeny jednomu z manželů.
Jako by měla mít smlouva formu?
Předmanželská smlouva musí mít předepsanou formu – tedy formu veřejné listiny v podobě notářského zápisu. Tato forma je nezbytná z toho důvodu, že Notářská komora manželské smlouvy eviduje. Pokud dojde v budoucnu ke změně smlouvy, stále je nutné dodržet předepsanou formu, jinak by smlouva mohla být neplatná.
Obsah smlouvy
Předmanželská smlouva obvykle upravuje, co bude spadat do společného majetku, co bude vlastnictvím každého partnera a co zůstane odděleným majetkem. Smlouva se týká pouze majetku manželů a nelze v ní upravovat například péči o děti nebo výživné po rozvodu.
Různé režimy úpravy předmanželské smlouvy
Předmanželská smlouva nabízí 4 možnosti změny majetkových poměrů:
- Režim oddělených jmění: Každý manžel má vlastní majetek a dluhy. Tato úprava je vhodná, pokud jeden z manželů podniká a hrozí riziko zadlužení, které by mohlo postihnout SJM.
- Odložení vzniku společného jmění: Společné jmění vznikne až po rozvodu nebo smrti jednoho z manželů. Během jejich manželství však mají oddělená jmění. V praxi se tato úprava ale téměř nevyužívá.
- Zúžení společného jmění: Některý majetek je vyňat ze SJM a zůstává výlučným vlastnictvím jednoho z manželů.
- Rozšíření společného jmění: Jedná se o opačný případ, kdy majetek, který by podle zákona nepatřil do SJM, se do něj zařadí. Může se například jednat o dům jednoho z manželů nabytý ještě před svatbou.
Jaké jsou výhody předmanželské smlouvy?
- Může být uzavřena před nebo po sňatku a lze ji kdykoliv zrušit.
- V režimu oddělených jmění může každý manžel nakládat se svým majetkem bez souhlasu druhé partnera.
- Zaevidování smlouvy u notáře má účinky i vůči třetím osobám, zejména věřitelům.
- Zajišťuje účinnou ochranu rodinného majetku před věřiteli a dluhy.
Pro koho je předmanželská smlouva vhodná?
Předmanželská smlouva je vhodná zejména pro páry, kde jeden z manželů podniká a obává se možných dluhů, nebo pro páry s rozdílnými majetkovými poměry, kteří chtějí předejít sporům o majetek v případě rozvodu.