11.4 C
Brno
Pátek, 18 dubna, 2025

Jak přesadit pokojové rostliny a proč byste to vlastně měli dělat?

S příchodem podzimu budeme trávit opět více času uvnitř našich domovů, jistě proběhne podzimní úklid, a úklid na zahradě, ale stejně tak, jak na podzim věnujete péči svým zahradním rostlinám, měli byste se věnovat i svým pokojovým květinkám, aby vám dělaly radost a nebyly pro ostudu.

Jistě víte, které z vašich rostlin by se s nástupem podzimu měly méně zalévat a které se po letním vegetačním klidu naopak mají začít zalévat, aby nám dělaly radost v období Vánoc, například kaly, či vánoční kaktusy.

V první řadě si květiny prohlédněte, bude třeba některým pořídit nový květináč? Nebo bude stačit květinky pouze přesadit a dát jim novou zeminu? Těm, které ze starého květináče již vyrostly pořiďte nové, při nákupu nových květináčů myslete na to, že květináče jsou důležitou dekorativní součástí vašeho interiéru. Když už budete v obchodě, nezapomeňte nakoupit novou zeminu, určenou přesně pro vaše květiny, můžete se poradit, zda se pro vaše pokojové květiny neprodává i speciální hnojivo.

Tak, teď k samotnému přesazování. To je velmi „špinavá“ procedura, a pokud nechcete pak sáhodlouze uklízet, před přesazováním se připravte. Bude se vám hodit velký arch papíru, staré letáky, či ubrus, jistě oceníte i ochranné rukavice a menší lopatku, či rýček.

Nanoste si všechny květiny, které se chystáte přesazovat na jedno místo, kdybyste pokaždé běhali pro další, akorát si uděláte doma nepořádek.

Věděli jste, že rostliny nemusí být nutně přesunuty do nových kontejnerů, aby se využila výhod jarního opětovného zalévání? Ve skutečnosti, pokud se chystáte svou rostlinu proměnit na prostornější plavidlo, budete spíše „zalévat“ svého přítele, než jen znovu zalévat. Opětovné zalévání vaší rostliny do stejné nádoby dělá zázraky tím, že osvěží půdu a uvolní kořenový prostor. Zalévání by se mělo provádět pouze tehdy, když je vaše rostlina vázaná na kořeny nebo přeplněná ve své nádobě.

Jemně vyjměte rostlinu z květináče.  Ohleduplně uvolněte kořenový bal. Odstraňte přebytečnou hlínu a dávejte pozor, abyste nepoškodili jemné kořeny. Ostrými nůžkami odstřihněte všechny hnědé, černé nebo viditelně poškozené kořeny. Pokud pěstujete květiny v nádobách bez možnosti odtoku vody do misky, doporučujeme vám na dno květináče umístit vrstvu oblázků, bude to fungovat jako drenáž a kořeny nebudou zahnívat, pokud by se náhodou stalo, že byste květinu přelili.

Umístěte rostlinu do nového květináče a naplňte zeminou, dokud nejsou zakryty všechny kořeny. Lehce zpevněte půdu, abyste se ujistili, že nejsou v květináči žádné vzduchové kapsy, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili malé kořínky. Po přesazení  je zalévejte pouze mírně, aby byla nová půda vlhká, ale ne mokrá.

Po přesazení mohou vaše květiny vypadat trošku „nemocně“, ale je to způsobeno tím, že si květina musí zvyknout na novou zeminu a větší přísun živin. Nezapomeňte z listů rostlin utřít prach, či je lehce osprchovat od prachu, rostliny ozdobné listem budou vypadat zdravěji a lépe.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality