6.8 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024

Bolest v krku – 4 tipy na jednoduchou a účinnou domácí léčbu

Bolest v krku není nic příjemného. V krku vás svědí, pálí a při polykání máte pocit, že vám tam něco uvízlo. Prvotní zjištění příčiny bolesti v krku nechte na svém lékaři. Pokud je bolest v krku způsobena virem, antibiotika nezabírají. Tehdy dávají rady domácích lidových léčebných prostředků větší smysl.

V lékárně si samozřejmě můžete koupit volně prodejné přípravky na bolesť hrdla s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem nebo lokální antibiotika v různých formách (pastilky, tablety, spreje).

Na bolest v krku však můžete vyzkoušet i vybrané recepty a rady babiček.

1. Kloktání při bolestech v krku

Nejjednodušší domácí kloktadlo je roztok vody (sklenice vody) a soli (lžíce).

Osvědčeným domácím prípravkom pri bolesti hrdla je rozmíchání lžičky jedlé sody ve sklenici vody (lze přidat citronovou šťávu) a kloktání každou hodinu.

Do roztoku můžete přidat bylinky na pití – šalvěj, lopuch, tymián, heřmánek, jitrocel.

2. Dárky z kuchyně při bolestech v krku

Protizánětlivý účinek mají také vybrané potraviny, které běžně najdete ve své kuchyni: křen, česnek, cibule, skořice, citron, zázvor, hřebíček.

Při bolestech v krku pomůže slepičí polévka – zasytí, zahřeje a uleví od bolesti.

Pro doplnění vitamínů je vhodné ovoce a zelenina, nejlépe ve formě odšťavněné šťávy, a domácí kysané zelí.

3. Bolest v krku a bylinné čaje

Na bolesť hrdla dobre účinkuje pití odvarů z bylin (květ měsíčku, tymián, heřmánek, jitrocel, lopuch, šalvěj, pelyněk – kromě alergiků).

Pokud jde o dávkování, platí zde zdravý rozum. V těhotenství a při kojení je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

4. Zábaly hrdla (noční a denní)

Zabalte si krk do šátku, šály nebo látky, kterou jste předtím namočili do studené vody a vyždímali. Na to položte igelitovou fólii a další vrstvu látky (šálu nebo šátek). Tomu se říká Priessnitzův zábal.

Existuje několik zábalů na bolest v krku, další formou je použití vychlazeného bylinného odvaru nebo slaného zábalu, kdy se látka namočí do slaného roztoku.

Mezi babiččiny recepty patří tvarohový zábal (tvaroh se dá na bavlněnou látku nebo šátek a omotá se kolem krku, pak se na něj dá další šátek) a ovesné vločky nebo ovesný zábal (nejprve se namočí a zahřejí).

Pokud se rozhodnete pro domácí léčbu, dbejte na omezení související s těhotenstvím, kojením nebo věkem (jiné dávky platí pro dospělé, jiné pro děti).

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality